YEŞİL MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI

Pilav denince akla gelen ilk çeşit pirinç pilavı ….Ama benim her zaman ikinci alternatifimdir pirinç pilavı.Küçük kızım çok sevdiği için pirinç pilavı davetler dışında sadece onun için pişiyor.Biz ailenin diğer fertleri olarak daha çok ya bol domatesli biberli yada bugün tarifini vereceğim gibi yeşil mercimekli bulgur pilavını çok severiz.Üzerine miss kokulu tereyağı eritin yanına soğan kırın turşunuzu çıkarın isterseniz boool köpüklü ayranınızı yapın ooh afiyetler olsun şimdiden….

Malzemeler :(6-8 kişilik )
1 su bardağı yeşil mercimek,
2 su bardağı pilavlık bulgur,
2 yemek kaşığı sıvıyağ,
2-3 yemek kaşığı kadar tereyağ,
Tuz.

Yapılışı :
Yeşil mercimeği yıkayın ve bi miktar suyla tencereye alın .Kara suyunu salınca kaynamadan hemen önce suyunu dökün ve tekrar  bi miktar suyla sıvıyağ ve tuzla kaynamaya bırakın.Pilav renginin güzel olması için bu detay önemli.Yeşi mercimeğin vitaminin gitmemesi içinde kaynamaması önemli.
Kaynayan yeşil merciimeğe yıkayıp süzdüğünüz bulguru ekleyin ve bi iki karışıtırın.Suyu az gelirse başka bi yerde kaynattığınız suyu ekleyin.
Pilavın altını kısın ve  demlenmeye bırakın.
Demlenen pilavı servisiten hemen önce bir cezve yada derin bir tavada tereyağını eritin ve kızdırın.Kızgın tereyağını ister tencerede pilavın üzerine isterseniz tabaklara koyup sofrada piilavın üzerine gezdirin.
Bir ricam olacak lütfen sevgili okuyucum eğer bu pilavı yapacaksanız yanında nolur turşu yiyin :)))

Afiyet olsun sevgilerimle….

One comment

  1. muko says:

    merhaba
    bizdede bulgur pilavı daha çok sevilir ama ben nedense pirinç pilavını daha çok seviyorum
    elinize sağlık çokk güzel görünüyor
    sevgiler

Leave a Reply


*