ŞİRİN PASTA

Bu pastayı yayınlayıp yayınlamamakta çok tereddüt ettim ama Saliha sağolsun ikna etmeyi başardı…:)
Esmanın hatim partisi pastasından sonra aynısını isteyen bir arkadaşıma yapmıştım buda yine aynı aileden bir genç kızadoğum günü pastası olarak gitti. Pastanın içi istek üzerine çikolatalı fıstıklı.Pandispanya ve krema tarifi burada, İki kat arasında boool bitter çikolata ve fıstık var.Şeker hamuru modelleme konusunda hiç bir eğitimim yok o yüzden şimdilik kalıplardan yardım alıyorum.Üç boyutlu figürleri öğrenmeye sabrım ve zamanım elverirse darısı onlara…
Üzerine gelince;

 • Dr.Oetker’in kakaolu pasta kreması ile bir güzel kaplıyoruz pastayı.Bir gece dolapta beklettim ben.
 • Ertesi gün nişasta serpilmiş tezgahta ya da açma altlığımız varsa onun üzerinde beyaz şeker hamurumuzu incecik açıyoruz oklava yardımı ile pastayı kaplıyoruz.
 • Farklı boyutlarda kalıplarımızla renkli çiçekler papatyalar çıkarıp üstünü süslüyoruz ki – bu aşamada cumartesi günü yapıyor olmak çok fayda etti kuzucum pek yardım etti-.
 • Gelelim benim yaşadığım ufak çaplı strese ;hiç bir zaman kek ve pandispanya sornum olmadı hep fırından istediğim gibi çıktı.Bu pandispanya fırına girdi yaklaşık 10 dk. sonra elektirikler gitti kabarmakta olan kekim fosss diye dibe çöktü.Gerisi uzun hikaye evde yumurta yoktu dışarda yağmur fırtına vardı filan….:)
 • Resmi de yeni makine hevesine eşim çekti…..( bu da gereksiz detay)

16 comments

 1. bahar says:

  Hansa’cığım uzun bir aradan sonra merhaba. Biliyorum ara çok uzadı, ama maalesef zorunlu bir uzak kalıştı. Geç olacak biliyorum ama, sanırım sen de sana çıkan arkadaşa hediyeni göndermişsin uzun zaman önce. Yasemin bana oldukça kırgın ve kızgın durumda haklı olarak. neyse sağlık olsun. Yine de teşekkür ederim sana. yakında görüşmek dileğiyle, sevgiler

 2. Tarık says:

  Canım çok harikasın..pardon pasta çok harika olmuş….Eline sağlık. Ay sen ne kadar tatlısın veya şirinsin farkeder mi bilmiyorum..öyle işte, v.b..
  Not: Ortamı bozmayayım dedim :)

 3. Canan says:

  Hansa’cım canımcım, pastan ilk denemelere göre süper olmuş. Ben ilk denemedeşeker hamurunu nişastadasn yapmaya kalkıp büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Senin pasta vallahi çok güzel görünüyor. Bu yolda ilerlemelisin bence.

  Öptüm fıstık,
  Canan

 4. birsence says:

  Evinizden pasta,börek,çöreğin eksik olmadığı,kalbinizin tatlı anılarla dolacağı,sağlığınızın tam kıvamında olduğu,cebinizin tıkır tıkır para kaynadığı,neşenizin kulak memesi yumuşaklığında olduğu ,birseninmutfagi.com ‘u ziyaret etmediğiniz bir gününüzün bile geçmediği bir yıl diliyorum….

  Afiyetle kalın Birsence’de kalın…

Leave a Reply


*