OKUL ZAMANI

Yıllar sonra ilk defa kitap defter kapladım.Kaplayan değilde tutan kişinin azami gayret göstermesi gerektiğini hatırladım,kızımın bu işi çok iyi başardığını düşündüm.Kitap defterlerini asla kendi başına kaplayamayan hatta yardım bile edemeyen büyük emek vererek kapladığımız kitaplarını ve defterlerini bir hafta geçmeden hepsinin dışını yırtıp çöpe atan, gerekçe olarakta kitaplarının desenlerini özlediğini gösteren erkek kardeşimin yaşattığı sinir krizini hatırladım-ki şu an kendisi elektronik mühendisi-.Yıllar sonra ilk defa kızımla Hayat Bilgisi kitabının sonundaki Türkiye haritasından şehir tutmaca oynadım.Yıllar sonra ilkokula başladığım günü hatırladım[okuma yazma bildiğim için geri gönderildiğim ertesi sene ikinci sınıftan başladığım günü. Yani benim birinci sınıfım olmadı :( ] Yıllar sonra tebeşir kokusu duydum.İlkokul öğretmenimi andım ruhuna fatiha okudum.Daha doğrusu ilkokul öğretmenlerimden bir tanesini zira 5 öğretmen değiştirdim.Haberlerdeki ‘bugün ilkokullar açıldı’ haberi beni de ilgilendirdi bugün.Kızımı okulda bırakıp eve döndüğümde nasıl çabuk büyüdüğünü düşündüm.Zaman su gibi.Ona 2 lira harçlık verdim.Eve gelir gelmez öğlen yemeğinde ne yediğini sordum.Ne yazıkki ilk günden okulun menüsüyle pişti olduk.Bugün kızım ilkokul bire başladı ve ben bugün onun adına çok heyecan duydum sınıfındaki öğrencilere tek tek adlarını sorup tanıştım.Kızım okuldan çok ama çooook mutlu döndü.Taaaa Amerikadan tebrik için arayan ana sınıfı öğretmeninin sesini uzun zaman sonra duyunca duygu seli yaşandı ama çabuk toparladı. Her anne babanın yaşaması gereken bir duygu umarım herkese nasip olur bende kızımın bir sürü bir sürü başarılarını görürürüm.

19 comments

 1. ukuk says:

  Esmoş bebiş’e eğitim hayatında başarılar diliyorum. Annesi ve babasına da onu finanse edecek birikimler oluşturmalarını tavsiye ediyorum…

 2. Anonymous says:

  PAYLASIMINIZI OKURKEN COK DUYGULANDIM.ANNENIN YASADIGI DUYGUYU VE MUTLULUGU HISSETTIM.ESMA GUZEL BIR INSAN ,GUZEL BIR OGRENCI , GUZEL BIR EVLAT ,INSALLAH RABBIMIZEDE GUZEL BIR KUL OLUR. RABBIM BASARILARINI DAIM ETSIN :)

 3. Safiye says:

  Hansacım payalştığın ilkokul hatıralarının çoğuna katlıyorum. Özellikle de ukbe nin defter ve kitap kaplıklarını 1-2 hafta sonra yırtması beni de çileden çıkarıyordu :)
  aYrıca ben de bugün koridor nöbetçisiydim.1.sınıfların koridorlarında her güzel kız çocuğunu esma diye sevdim:) hele bir tanesi var aynı esma. :)
  Hayırlı uğurlu olsun. Tebrikler.

 4. Aygül says:

  Ayyy yer teyzesi hanım kızını.Okullu mu oldu benim güzel Esmacığım:))Duygulandım sanki kendi evladım ilkokula başlamış gibi:)))Rabbim hayırlı güzel nice okullar nasibetsin güzel kızıma.Okul hediyenizi görüşünce halledelim artık:)))Esmacığımı en güzel mesleklerde görmek bizi onurlandırır:)))Çokkk çokkkk öpüyorum.Allah ders çalıştırcak olan anneye de sabır versin diyorum:)))

 5. diyalogyemekleri says:

  CNM..uzun bir aradan sonra yazdığını görmek güzel..Esmacığımın,yeni başladığı bu okul hayatında okuyabileceği en iyi okulları okumasını yolunun hep açık olmasını diliyorum.slmlar

 6. Hansa says:

  Adsız yorum,bizde yani bende ve Esma da apayrı bir yeri bulunan ve hep öylece kalacak olan anasınıfı öğretmenimiz Hatice hnm.
  Öğretmenlik, en çok emeğin esirgenmemesi gereken bir meslek ve Hatice hnm. bunun en canlı örneği.
  sizinde yolunuz açık olsun gülyüzlü evlatlarla Rabbim ömrünüzü uzun etsinn…

 7. Aysultan... says:

  Canım güzel kızımız inşallah hayrlı bir evlet olarak yetişir:)
  çok hoşuma gitti yazdıkların,özlemişim seni okumayı…
  İnşallah çok başarılı bir genç kız olur Esmacık:)

 8. sema says:

  Hansacığım kızının okula başlamasına çok sevindim. Umarım o da annesi gibi zeki bir öğrenci olur. Bu yıl benim küçük oğlumda birinci sınıfa başladı. Ama ilk çocuğun heyecanı başka oluyor. Yorumların için çok teşekkürler, sevgilerimle..
  (Bu arada adsızın duasına bende içten katılıyorum.)

 9. hdidem95 says:

  canım ya bende 3adet bu şekerlerden hepsinin defterlerini yüzle okullara koş hepsi yarın başımda anlıyacağın:)) tüm çocuklara başarılar diliyorum sevgiler

 10. Leyya says:

  çıldırmış ablana çok görme:))döndüm bi taa baktım kız ilkokula başlamış:))ben de bu gidişle akılhastanesi birinci kademeye gidiim bari:))

 11. sewil says:

  Merhabalar Hansa hnm.Ben Gülpembe den Sevil öğrt.Hatice öğrt.öğrendim bloğunuzu.Gerçekten dolu dolu bir sayfa.Bundan sonra bende sizin takipçinizim :).Hatta bir konuda sizden yardım almak isityorum.Mutfağa karşı bir merakım war ama beceri konusunda çok eksiğim war.Bir yemek kursuna dahil olmak istiyorum bu konuda bir çok yer war ama hangisi daha sağlıklı bir seçim olur karar weremiyorum.Bu konuyla ilgili yardım rica ediyorum.Sevgilerle..

Leave a Reply


*