MUHLAMA

Geçtiğimiz cumartesi günü annemlere takılıp hiç tanımadığım bi teyzenin evine kahvaltıya gittim.Giderken tereddütlerim vardı davetli değilim acaba ayıp kaçar mı diye … Annem de ablamda sorun olmayacağını söylediler ve düştüm peşlerine.
Üsküdarın ara sokaklarında daracık bir sokakta küçücük bir evde gepppgeniş yürekli bi hanımla tanıştım.Öyle neşeli öyle hayat dolu öyle samimi idi ki anlatamam.İnstagramda sıcağı sıcağına paylaştım sofrasını yemeklerini ama bloga yazmak için zamana ihtiyacım vardı.Anlatmam lazımdı.
Anadolu insanı misafir çağıracaksa evi düşünmez yeri düşünmez bir minderi varsa bi temiz kapta sunacağı sıcak çorbası varsa tamamdır olay.Bunu tekrar teyid etmiş olduk.
Çok özenle hazırlanmış, emekli ikramların olduğu sofrasına oturttu bizi…Ağacından koparılmış taze limondan tutun da el açması börekler  enfes kurabiyeler neler nelerle ağırladı bizi …
Sofraya oturduktan hemen sonra gelen ve yöresel lezzetlere aşırı düşkün olan beni yüreğinden vuran  muhlamayı yazacağım size.
Ev sahibi Zeynep Teyze nin marifetli kızkardeşi Fatma Ablanın ellerinden çıkmış muhteşem bi muhlama idi.Hem bu lezzet için hem de sonradan üşenmeden tarifi mesaj attığın için Çok çok teşekkürler Fatma Abla ellerine emeğine sağlık…!
(Ayrıca Fatma Abla Oktay Ustanın jürisi olduğu bir aşure yarışmasında ikincilik ödülü almış :) 
MUHLAMA :
Muhlama
Malzemeleri:
200gr. tereyağı
2 su bardağı mısır unu
3 su bardağı ılık su
Yarım kg. telli peynir ..peyniri birbirinden uzun uzun ayırmamız gerekiyor
(Beyaz peynir ve kaşar peynirinden aynı sonucu alamayız)
Yapılışı:
-Tereyağını eritiyoruz ve mısır ununu eriyen kızgın yağın üzerine döküyoruz sanki irmik helvasını yapar gibi mısır ununun rengi dönene kadar kavuralım.
-Mısır unu bir güzel kavrulduktan sonra 3 su bardağı ılık su ekliyoruz ve karıştırıyoruz muhallebi gibi göz göz fokurdamasını bekliyoruz.
-Peynirleri fokurdayan muhlamanın üzerine ekleyip Bir yandan da karıştıralım ve bırakalım peynirin muhlamanın içinde erimesini bekleyelim.
-Peyniride ekledikten sonra biraz daha pişmesi gerekiyor .muhlamanın tereyağı üzerine çıkması olmuş olduğunu belli eder.sıcak sıcak servis yapılır
Afiyet olsun.
                                          
  •        
  •                        

2 comments

  1. Disal duru says:

    çok güzel anlatmışsın ansam….ellerine sağlık ev sahibinin.herşey nefis görünüyor gerçekten….

    ben bayılırım muhlamaya..başka adı daha vardı demi.neydi unuttum..nefis görünüyor…ekmeğimi bandırasım geldi:)

Leave a Reply


*