KADAYIF DOLMASI(ERZURUM YÖRESİ)

Bir Erzurum’lu için ramazanın olmazsa olmasıdır kadayıf dolması.Her akşam mutad olarak kızartılır yemekten sonra afiyetle yenir.Eski hanımlar (çok da eski değil benim annem halam teyzem v.s.) nasıl yetiştirirmiş onca işi bilmem.Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi,elektrikli süpürge nin filan olmadığı dönemde her iş yerini alır birde aralıksız dost sofraları kurulurmuş.( Bırakın büyük beyaz eşyayı ben mutfaktaki doğrayıcım olmadan yaşayamam :))) Benim çocukluğuma dair hatırladığım bir kaç kare var da ;Ne kadar kalabalık olursa olsun tüm aile bir araya gelip neşe içinde iftar edilir ardından teravih sonrası çay sohbetleri gece boyunca uzar giderdi….
Erzurumda günlerin en kısa olduğu mevsimde 4 e çeyrek kala iftar ettiğimizi düşünürseniz teravih de 5 de olur sonrasında bütün akşam tatlı sohbetlere,çay davetlerine vakit kalırdı.Mahalle arkadaşlarımla iftardan sonra yeni yağan karla saatlerce kartopu oynamamız,annelerimiz bi evde toplanınca bizde boş bir evde toplanıp çocukça partiler yapmamız,eeen zevklisi de gizlice bakkala gidip ne bulursak alıp hesaba yazdırmamız…hepsi ama hepsi çok zevki çok özel çok güzel anılardı…
Benim de her ramazan misafir ağırladığımda çocukluğuma ait lezzetler varsa damağımda anılarım bir bir geçer gözümün önünden,çocukluğumu düşünürken ne zaman büyüdüğümü hesaplamaya çalışırım.Kızımın çocukluğa dair zamanları uzun sürsün o hızlı büyümesin isterim.
Pazartesi gelen misafirlerime tatlı olarak yaptığım bu kadayıf dolmasını annemler geldiğinde getirdikleri taze kadayıfla sarmışlardı.Deepfreze de hazır bir şekilde rızık olacakları misafirleri bekliyorlardı.Tarife gelince :
 • Bir kilo taze kadayıf,
 • Yarım kg ceviziçi,
 • Kızartmak için ; sıvıyağ, yumurta
 • Şerbeti için ;Bir ölçü şeker,Bir buçuk ölçü su( ölçünüz ne olursa olsun.)

Kadayıftan az parçalar alıp elinizin içi kadar bie yüzeye yayın.Çok kalında olmasın çok incede olmasın.az çekilmiş ceviziçinden koyup çok sıkı yada çok gevşek olmamak şartıyla sarın.
Derin bir kaba yumurtları kırın ( 8-10 dolma için iki yumurta) iyice çırpın.Yumutayı çok çırparsanız daha çok kadayıfı kızartabilirsiniz.Yumurtaya buladığınız kadayfları kızgın yağda az kızartın.Kıpkırmızı olmasın.Öncede hazırlayıp soğuttuğumuz şerbeti sıcak kadayıfların üzerine alıştıra alıştıra gezdirin ve şerbeti çekince afiyetle yiyin.Ezandan sonra tabiii:))))))
Afiyet olsun sevgiler……
Kadayıf dolması Safiye’de de var .O da gerçek bir Erzurumlunun elinden çıkmış nefis duruyor…Bakın derim

23 comments

 1. akasyakokusu says:

  Hansa’cım hayırlı ramazanlar..Dolma nefis görünüyor hakiki Erzurum’lu elinden çıktığı belli..Sayfaya bende koymuştum bir ara..Kadayıf ne kadar ramazana aiy gibi görünsede özel günlerde yeri bambaşka..Helede serviste sunumu lezzeti tadı bambaşka..Sarıp deeprezde aylarcada kalabiliyor değilmi.
  Afiyet şekerler eline sağlıklar olsun..

 2. kurabiye says:

  hımmmm ramazan tatlısız olmaz,
  kadayıf dolmasını çok duymuştum ama yapmak nasip olmadı ,
  öyle bi anlatmışsın ki yapmadan olmazzz:)
  ellerine sağlık,hayırlı ramazanlar

 3. Hansa says:

  Akasya kokusu, evet depfreze de saklayabilirsiniz sardğınız kadayıfları ama aylarca olurmu bilmem yani iyimser olarak bir kaç ay belki ….benimki daha iki hafta oldu .sevgiler

 4. nagehan says:

  Hansacım merhaba, Blogmanşetde Kadayıf dolması başlığını görünce Erzurumlu olduğunuzu düşünerek geldim ve yanılmadığımı gördüm.Çünkü bize has olduğu için, yapsa yapsa bir erzurumlu yapmıştır dedim ben.Yani anlayacağın bende Erzurumluyum ve şuan hala memleketimde yaşıyorum…
  Bizim buralarda seninde dediğin gibi Ramazan sofralarının olmazsa olmazıdır kadayıf dolması.Canım 1-2 aydan fazla depfrez de saklanabiliyor endişen olmasın…Ellerine sağlık, hayırlı ramazanlar….
  Bu arada akasya kokusu Nuray ablada bir Erzurumlu..Bilgin olsun..
  Sevgiler
  Hemşehrin Nagehan…

 5. Limonlu Kek says:

  Çalıştığım şirkette Erzurumlu çok olduğu için, bu vesileyle tanıdığım ve sık yediğim bir lezzet kadayıf dolması. Gerçekten çok güzel oluyor, bayılıyorum. Ellerine sağlık, sevgiler Hansa’cığım

 6. gülay says:

  safiye iyi bilir dedin, şırayı 25 dakkika ocakta kaynatıyor. Bu süre bana çok geldi, maazallah şıraya şeker su yetiştiremeyiz. safiyeye yazdım ondan geç cevap gelir. siz ne kadar süre kaynattığınızı yazarsanız akşam iftara şu dolmaları hazırlayım.
  gülay

 7. Hansa says:

  Gülay evet 20-25 dk kaynatıcaksın şerbeti.eğer şeker çok sa yani bir kilo şeker bir buçuk litre suysa yaklaşık bir saat ama eğer bir kase şeker birbuçuk kase su ise 20 -25 dk yeterli olur bişeycik olmuyo merak etme kolay gelsin sana şimdiden afiyet olsun…

 8. gülay says:

  hansa, tarifiniz için safiyeciğime ve sana çok çok teşekkür ederim. iftar soframızda nefis kadayıf dolmalarımız yüzümü güldürdü. sağolasın canımcığım.

 9. disal says:

  canım bende erzurumlu bi arkadaştan öğrenmiştim ve yıllarca çok yaptım…

  çok lezzetli olduğunu biliyorum…

  herşey çocukken daha güzeldi sanki…

 10. ikizlerinannesi;keskinli says:

  selam
  ilk baslarken yag soguk olacak sonra alti kisilacak ama yalniz yapacaksan arada yagi kenara al biraz dinlendir yok iki kisi yaparsan cabuk cabuk oluyor ya o zaman dinlendirmene gerek yok altini kisman yeterli olur kesinlikle dene memnun kalirsin canim sevgiler iyi geceler

Leave a Reply


*