ISPANAKLI GÜL BÖREĞİ

Davet Sofrasının tarfilerini yazmaya başlamalıyım başlamalıyım yazmalıyım yazmalıyım …Böyle gitmez bu işler otur Hansa :)

Bloga tarif yazayım ama şunuda yapayı rahat oturayım şunuda yapayım rahat oturayım.Otrumuşken bi bardak çay içiyim önce bi çay yapayım komşu uğramak istiyodu önce bi alo diyimde müsaitse gelsin.Kız okuldan kaçta gelicek saate bakayımda onu inip alıp sonra oturup yazayım ay bi yemek koysaydım pişene kadar iki dkk otururdum falan filan her işte aklımda önce bloga yazılcak tarifler ama gördüğünüz gibi tüm saydıklarımdan sonra sıra geliyor yoksa yok ::))) önce can sonra canan demişler kendi işimi ayarlamadan yazamıyorum tarif…..

Ispanaklı Börekte en sevdiğim börektir annemin su böreğinden sonra tabiki :)

Malzemeler:

Yarım kilo ıspanak
1 kuru soğan
Soğanı kavurmak iöin az sıvıyağ
tuz istediğiniz baharatlar
5 yufka
Yufkaya sürülcek harç için Su ve sıvıyağ karışımı harç

Yapılışı :
Öncelikle ıspanağı güzelce yıkayın ve incecik doğrayın.
Soğanı iri iri küp küp doğrayın.
Doğranmış soğanı az sıvıyağla taada kavurun.
Doğranmış ıspanakları tavaya alın ve hızlıca cevire cevire kavurmayla soteleme arası ( yani ıspanaklar hafif ölene kadar ) pişirirn.
Tuz karabiber kırmızı biber ekleyin ve altını kapatın

Yufkayı temiz bir zemine yayın ve dörde bölün yağ ve su arışımı ile ıslayın.ıspanaklı içten koyup gül böreği seklinde sarın.

Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin üzerine yumurta sarısı sürün ve önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında nar gibi kızarana dek pişirin

Afiyet olsun

Leave a Reply


*