DURU BULGUR İLE BENİM KISIRIM ETKİNLİĞİ

Merhabalar herkese,
Beni sosyal medya hesaplarımdan takip edenler bilir.Ara ara etkinlik davetleri alıyorum ve bir çok blogger arkadaşımla bir araya gelmekten  ve güzel vakit geçirmekten hoşlanıyorum.
Uzunca bir zaman önce Sevgili Arkadaşım Fatoş un daveti ile Duru bulgurları ile Benim Kısırım isimli etkinliğe davetliydim.İyiki de gitmişim ve bu güzel anıyı bu güzel etkinlik hatırasını bloguma kazandırmışım
Evdeki internetin malesefki giderilemeyen sorununundan kaynaklı gecikme olsada işte şimdi  sizinle Duru Bulgur Lezzetlerini paylaşabilirim….
Duru Bulgur benimde severek kullandığım bi marka…Lezzetinden emin olacağınız pilav ve kısır vs ler için tercih edebilirsiniz.
Ayrıca blogumun ilk tarfilerinden olan  kısır tarifim için buyrun ;  tık tık …
                                      

 Üst resimde de gördüğünüz üzere etkinlik profesyonel bi mutfakta Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesinde gerçekleşti.Blogger arkadaşlarla Duru Bulgur Firmasının mekandaki temsilcisi Ayşe Hanımın tanıtım konuşmasından sonra ismimize ayrılmış  yerlerimizi aldık …Neler mi anlattı Ayşe Hanım.Tarihçesi gelişimi yeni ürünleri lezzeti hakkında bizim edinidiğimiz bilgileri sizde okumak isterseniz buyrun ;

DURU BULGUR GIDA SAN. TİC A.Ş. üretim merkezi Karaman’da bulunan Türkiye’nin önde gelen bulgur üreticisidir. 
1935 yılında Ziya Duru’nun temellerini attığı firma, o günden bugüne tüketicileri için her zaman en kaliteli, en lezzetli ürünleri sunmak için çalışmış ve bunu kendine misyon edinmiş bir firma…
” Bizim ana işimiz bulgur üretmektir, bulgurumuzu üretirken sadece su ve buğday kullanıyoruz.
 İçerisinde herhangi bir koruyucu madde bulunmuyor ve ayrıca ürünlerimiz sarartma veya parlatma yapılmadan, doğal renginde 
ve doğal lezzetindedir.
Piyasada gördüğünüz, cam gibi parlayan oldukça sarı bulgurlar maalesef doğal bulgur olma özelliğini taşımamaktır.
 Doğal bulgur, doğal renginde olmalı ve elinize aldığınızda da buğday kokusunu alabilmeniz gerekiyor.
Artık, nohutlu bulgur pilavı mı yapmak istediniz, mantarlı veya mercimekli; artık nohutları, mercimekleri haşlamanıza gerek yok 
veya mantarları doğrayıp kavurmanıza gerek yok çünkü bütün bu işlemleri biz önceden  yaptık. 
Tamamen doğal hiçbir katkı maddesi içermeyen, Duru Dual Mercimekli Bulgur, 
Duru Dual Nohutlu Bulgur, Duru Dual Mantarlı Bulgur, Duru Dual Şehriyeli Bulgur, yemek 
yapmaya çok fazla zamanı olmayan ama sağlıklı da beslenmek isteyen biz kadınların 
imdadına yetişecek. Hem doğal hem kolay olan Duru Dual ürünlerimiz, hanımların 
Duru Bulgur olarak, bulgurdaki kalite anlayışımızı pirinç ve bakliyat ürünlerimizde 
sürdürüyor ve bu bağlamda, en kaliteli; %100 yerli pirinç ve kaliteli bakliyat ürünlerimizle 
de tüketicilerimizin sofralarını süslüyoruz. “
Diyor Duru Bulgur :) :) 
Bulgur, buğdayın kaynatılıp kurutulmasının ardından yapılacak yemeğin niteliğine göre kırılması-öğütülmesiyle oluşan bir  besin…
Bulgur sağlığımız açısından çok değerli bir besin olmakla birlikte, gerektiğinde hem ana öğün hem de ara öğün olarak kullanılabilir nitelikte bir lezzet.
Aslında bizim bilmediğimiz o kadar çeşidi var ki bulgurun…
Hadi gelin bir kısmını tanıtayım sizlere 
 • Başbaşı Bulgur: Buğdayın kırılmadan, sadece kabuğunun soyulmasıyla elde edilen bulgur çeşididir.
 • Çiğ Köftelik Bulgur: Pilavlık ve köftelik bulgurdan daha ince olan, genellikle çiğköfte yapımında kullanılan bulgur çeşididir.
 • Durum Buğdayı: Anadolu’nun çeşitli yörelerinde yetişen, sert taneleri olan ve genellikle bulgur ve makarna yapımında kullanılan buğday çeşididir.
 • Düğürcük: Köftelik bulgurdan daha ince olan ve Orta Anadolu’da çiğ köftelik bulgurun yöresel ismidir.
 • Esmer Bulgur: Esmer bezostiye veya golia buğdayından üretilen ve rengini buğdaydan alan, sarı bulgurla görünüş ve tat bakımından farklı olan bulgur çeşididir.
 • Firik: Bulgurun olgunlaşması beklenmeden, yeşilken toplanması, kaynatılması ve közlenmesiyle elde edilen bir bulgur çeşididir. Yendiğinde ağızda isli bir tat bırakır.
 • Göce: Aşurelik buğdayın kırılmış halidir. Yöresel bir isimdir.
 • Hediklik Buğday: Buğdayın sadece kabuğunun soyulmasıyla elde edilen iri taneli buğdayın, Güneydoğu Anadolu’daki yöresel  ismidir.
 • İnce Bulgur: Buğdayın kaynatılıp, kurutulması ve ardından öğütülmesi sonucunda oluşan ince taneli bulgurdur. Köfte ve kısır yapımında, çeşitli salata, çorba ve tatlılarda kullanılır. Yörelere göre ismi değişiklik gösterir.
 • Kepekli Bulgur: Buğdayın kabuğunun daha az soyulması ve kepek bölümünü muhafaza etmesiyle elde edilen bir bulgur çeşididir. Lif miktarı diğer bulgurlara nazaran daha fazladır. Diyetlerde ve kilo kontrolünde özellikle önerilir.
 • Köftelik Bulgur: Pilavlık bulgurdan daha ince olanve genellikle köfte, kısır ve salata yapımında kullanılan bir çeşit bulgurdur.
 • Midyat Bulgur: Pilavlık bulgurdan bir kademe daha ince olan, Midyat’ta daha çok tüketilen, çorba ve pilavlarda kullanılan bulgur çeşididir.
 • Sefer Kitel: Buğdayın kaynatılmadan kabuğunun soyulması ve öğütülmesi -kırılmasıyla elde edilen, mineral bakımından zengin bir bulgur çeşididir. Genellikle içli köfte ve köfte yapımında kullanılır.
 • Setik: İnce bulgurun yöresel ismidir.
 • Simit: Pilavlıktan daha küçük boyutta olan ince bulgurun yöresel ismidir.
 • Siyez: Kastamonu  ve yöresinde yetiştirilen ve tüketilen bir buğday türüdür. Yapılan araştırmalara göre siyezin bu yörede 9 bin yıl öncesinde kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Bazı kaynaklarda buğdayın atası olarak da geçer.
 • Şişe: Aşurelik buğdayın kırılmasıyla elde edilen ve bulgur gibi çeşitli yemeklerde kullanılan bir besindir. Şişe, bu besinin yöresel ismidir.
 • Simindirik: İnce taneli bulgura verilen yöresel isimdir. Güneydoğu Anadolu’nun bazı yörelerinde ince bulgur için bu isim kullanılır.
 • Diri Bulgur: Bulgurun kaynatılıp kabuğunun soyulmasından sonraki halidir. Kurutulmamış bulgura verilen isimdir.
 • Yumuşak Buğday: Buğday tanelerinin yumuşak olmasıdır. Genellikle un yapımında kullanılır.
 • Sert Buğday: Tanelerinin sert ve tanelerinin camsı görünümü olan buğday çeşididir.
Kaynak : Tarihinden Tarifine Bulgur
                Dyt. Seçil Kenar

Etkinlikte daha önce tanıdığım arkadaşlarımla görüşme fırsatı bulup tanımadığım başarılı bloggerlarla tanışma fırsatı buldum.
Evime dödüğüm yağmurlu İstanbul akşamında kolumda Duru Bulgurun hediyeleri ile dolu bu sepet ve tabiiki kıymetli bir tarif kitabıda vardı.
Herşey için tekrar teşekkürler Duru Bulgur.

Leave a Reply


*