DULCHE DE LECHE – SÜT REÇELİ

Ve bir blogcu olarak benimde arşivime girdi “dulche de leche” :))
Adını telafuzda zorlanıp kısaca süt reçeli diyorum ben ve tanıdığım bir çok kişi.Yapmak uzun zamandır aklımda ama ha bugün evde değilim ha yarın sütcü gelsin.Ay kutu sütle olmuyomuş diye diye bugüne kaldı belki daha da ötelerdim.Ama aldığım bir mesaj yardım isteyen bir bey ve hamile eşi hızlandırdılar bu süreci.
Efendim Şöyleki…Daha önce hiç dulche de leche yememiş bir bayan ilk defa hamileyken tadmış ve çok begenmiş gel zaman git zaman günler geçtikçe tadı damağına kokusu burnuna gelmeye başlamış.Yer gibi oluyor ama yiyemiyormuş.İşteeee bilirsiniz beyleri gecenin bir yarısı manava gönderen şehrin öteki ucundaki simite yollayan bir olaydır bu aşerme :)))
Ben yaşamadım yaşayanlar öyle diyo.Bir kere yeni evliyken kayınvaldeme rüyamda tavuk pişiriyoduk dedim kalktı tavuk yaptı.Ama hamile filan değildim sağolsun yaptı :)))
Neyse reçelimize gelelim.Sonracıma internette nerde satılır nerde bulunur diye araştırmaya koyulan beyefendi arşivimde olmadığı halde( Yardım talebine en hızlı ben dönmüşüm öyle dedi ) benden yardım istedi tarif edermisiniz eşimle yapalım dedi olmaz ben yaparım hayattaaa bırakmam kimseye bu işi o nasıl söz falan filan diyerek kendilerine bir kavanoz dulche de leche göndermeye ikna ettim.Ama beyefendi hediye kabul etmeyeceğini bunun sipariş olarak kabul edebileceğini söyledi.Kişisel hassasiyetlerine saygı duyup kurabiyeden sonra birde Dulche deLeche siparişi almış oldum:)
Bugün aldığım telefondaki mutlu ses doğru bi iş yaptığımı göstermiş oldu.Afiyet olsun Şifa olsun bebiş sağlıkla gelsin.
Tarifimize gelince tarif denemekte hiç tereddüt etmem bilirsiniz.Zayi olmuş malzemeyide bi şekilde değerlendiririm onun için bu işe hiç düşünmeden girdim.Tabiiki Disalimin yaardımı ile :)
Malzemeler :
( ha baştan söyliyim bu bi sabır yemeği :))
2 kilo süt
2 su bardağı şeker,
2 paket vanilya
1 çay kaşığı karbonat
Yapılışı :
Sütü derince bir tencereye alın ve altını açın.İlk kaynamaya çıktığı an iki su bardağı şekeri ve iki paket vanilyayı ekleyin.
Başından ayrılmıyoruz.Şeker eriyince altını kısıp bir çay kaşığı karbonatı ekliyoruz tammda bu aşamada köpürüp kabaracak.Taşabilir tencereniz derin olsun.Kontrol altında tutun.
Altı kısık bi şekilde Kaynamaya terkedin dermişim terketmeyin tabi mutfakta birikmiş işler varsa yapın çkemece düzeltin masada kitap okuyun işimiz uzun.
Aşama aşama resimlemek isterdim ama aşaması yok bunun tencereye koyyp yaklaşık 2-2,5 saat sonra azalıp rengi koyulaşınca alıyorsunuz.
İlk başta açııık karamel olucak sonlara doğru süt iyice azalıp ta çikolata eklenmiş gibi rengi koyulaşacak.Bu hali kıvam tuttuğunu gösteriyor.
Saate bakın aşağı yukarı 2 saat olduysa reçel yapar gibi süt karamelinizden bir çay kaşığı bir tabağa alın ve bekletin soğuyunca bakın katılaşmış ve lezzetide yerindeyse tamamdır altını kapatıp kavanoza alabilirsiniz.
Kavanozda buzdolabında bi müddet saklanabilir.Özellikle buzdolabında bir gün durduktan sorna süper oluyor.Keklere kurabiyelere kullanılabilir.Kaşıklanabilir :))))
Afiyet olsun efendim.

One comment

Leave a Reply


*