DERİN DONDURUCUDA BÖREK SAKLAMA

Yaklaşan ramazan öncesi özellikle çalışan bayanların sonra çalışmasa da çoluk çocukla çok haşırneşir olup kalabalık misafir gruplarını ağırlayan bayanların işine yarayacağını düşündüğüm bu yazıyı hazırlamak istedim.
İftar menüsü hazırlarken böreği atlamayız hiç.Olmazsa olmazımızdır.GÜnler uzun vakit çok olsa da yapılacak işler de çok ve akşama doğru susuzluk halsizlik ile hareket etmeme isteği başgösteriyor.
Bu durumda imdada ramazandan önce geniş zaman da hazırlayıp derin dondurucuya kaldırdığımız ikramlar yetişiyor.
Buzluğu aktif kullanan bi insan olarak sizinlede püf noktalarını paylaşmaya çalışacağım.
Börekten başlayalım.
Börek buzluğa konarken başımıza gelecek en olası aksilik birbirine yapışması ve çözdürürken parçalanması,bunu engellemek için yukarıdi resimde gördüğünüz üzere börekleri sarın bir tepsiye yaplı kağıt veya temiz bi poşet yayın ve börekleri birbirine değmeyecek şekilde bu tepsiye dizin.
Buzlukta tepsiyle dondurun ve donduktan sonra isterseniz saklama kabına isterseniz buzdolabı poşetine börekleri allın.Daha az yer kaplaması için.Her çeşit içle yapılmış her böreği kaldırabilirsiniz ancak önemli olan şu ki  sadece bakla yufkasıyla yapılmış börekleri buzunu çözdürmeden fırınlamalısınız.
Üzerine sürülecek yumurta sarısı susam haşhaş vb. şeyleri vakitten kazanmak için buzluyken sürün beklerken siz diğer işleri halledin.
Bu alt resimdeki gibi galeta unlu bi börek yapacaksanız da buzluyken önce süte sonra galeta ununa bulamanız yeterli .

Gelelim bu böreğin tarifine :)

400 gr kıyma,
2 büyük kuru soğan,
1 patates,
3 yufka
tuz,
karabiber
toz kırmızı biber
iki kaşık yağ

Yapılışı :
Soğanı küp küp doğrayın ve kıymayla birlikte kavurun,suyunu çekince patatesi rendeleyip baharatını ekleyin ve altını kapatın.
yufkayı temiz bir zemine yayın ve 5-6 cm lik şeritler kesin bir ucuna harçtan koyup üçgen formu verecek şekilde sarın.
Önce süte sonra galeta ununa bulayıp pişirin.
Afiyet olsun.

3 comments

Leave a Reply


*