BUHARDA SEBZE İLE FIRIN LEVREK

En baştan belirteyim balık fotoğraflarımı balığı genelde akşam yemeği olarak hazırladığım için gün ışığında fotoğraflıyamıyorum.Bundan daha öncede bahsettiğimi hatırlıyorum.Bu yüzden yıllarca fotoğraf beğenmediğim için arşivime balık tarifi ekleyemedim.

Sonra sizin anlayışınıza sığınarak fotoğraf diğerleriyle eş değilse de bununla çok ilgilenmeyip lezzete ve tarife daha çok önem vereceğinizi düşünerek yıktım geçtim bu düşünceyi :)

Şimdi fırsatını bulursam balık yaptığımda her defasına farklı bir balık  almaya çalışıyorum ki size farklı tarifler yazayım.

İlk defa büyük balık  temizledim.Yani daha doğrusu uzun zamandır ilk defa.Genelde balıkçı amcalar hamsi hariç diğerlerini temizliyolar.Bende temizletip alıyorum eve getirip sadece yıkaması kalıyor.Ama bu sefer  öyle olmadı…..—size bunu yazarken bir yandan kızıma dedikodunun ne kötü bişe olduğunu anlatıyorum tuttum kıza dedimki balıkların arkasından konuşulmaz annem :)))sizede bi iki dedikoduyla alakalı hadis patlatabilirim şuan her şeye hazırlıklı olun :)—-

Sonra işte ben balıkları temizledim yıkadım sularını süzdürdüm.Sıra geldi nasıl pişireceğime karar vermeye.Fırında pişicekti o kesin…Ama fırından balık kokusu çıkmıyo sonra…Bende fırın poşetine koymaya karar verdim.Bu şekilde daha az koku sendromu yaşıyorsunuz.

Fırın poşetine atmadan önce balıkları  benimkiler levrek  siz lüfer sarıkanat çuprada kullanabilirsiniz.Arkalı önlü zeytinyağı ile yağlayın hafif tuzlayın ve varsa bir iki tane kararbiber serpiştirin.Varsa biberiye koyabilirsniz ben koydum çok yakışıyor.

Fırın poşetine yerleştirin azğını sımsıkı kapatın ve poşetin üstünen bıçak yardımıyla bi iki delik açın.
Önceden 200 derecede ısıttığınız fırının orta katında pişmeye bırakın.

Diğer yandan yıkayıp çiçek çiçek ayırdığınız brokoliyi verev verev ince doğradığınz havucu ve halka doğradığınz kırmızı biberi -siz bu malzemeyi evdeki sebzeye göre değiştirebilirsiniz- buharda pişirin.
Buharlı pişirme aparatınız yoksa çokk az suyla haşlamaya bırakın suyunu çekene kadar pişiyor hepsi.Fazla su koymayın ama takip edin suyu bitip yanmasın.

20 dk kadar sonra balıkların poşetin üstelirnen biraz açın ve yumuşam sevmiyorsanız kurumaya bırakın.
5 dakika kadar da o şekilde pişsin.

Servis tabağına aldığınız balığın yanına sebzeleri ve halka doğradığınz soğanı alın ver servis yapın.

Afiyet olsun…

Leave a Reply


*