Bİ MUTFAK İKİ ŞEF ETKİNLİĞİ NALİA KARADENİZ MUTFAĞI

nalia-karadeniz-mutfagi-manset-720x450

 Temmuz ayının son akşamı İstanbul’un iyiden iyiye ısınmaya başladığı zaman diliminde Sevgili Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak şeflerin Bi Mutak İki Şef  temalı etkinliklerinin birini de bu kez  bir davetle Güneşli Nalia Restotantta olduğunu öğrendim.

Yoğun bir İstanbul trafiğinden ,keşmekeş bir cuma akşamından sıyrılıp eşimle mekana vardığımızda bizi sıcacık,samimi  bir bahçe ortamında  güzel bir akşam yemeği bekliyordu.Şeflerim Sevgili Özlem Mekik Ve Ayvaz Akbacak’ın güleryüzlü karşılamaları mekan sahibinin ilgi ve alakası dahası yemeklerin lezzzeti çektiğimiz sıkıntıyı unutturdu …(Mekanda otopark mevcut rahatlık sağlıyor )

Karadenize her türlü aşık olduğumu bilen bilir.

Lezzetlerini ben övmeye gerek duymuyorum. Nalia mutfağında birbirinden  leziz karadeniz yemeklerinden benim tattıklarımdan kısaca bahsedeceğim.

Ama öncelikle kendi çapıda küçük bir araştırma ile “nalia”nın ne demek olduğundan bahsedeyim.Diğer adı serender olan nalia; orta ve doğu karadenizde yiyeceklerin bilhassa mısırın kurutulması ve saklanması amaçlı yapılmış olan yerden ayaklarla yükseltilmiş ahşap ambarlara verilen isim.

nalia karalahana çorbasıTaze barbunyalı karalahana çorbasını annemin de sık yapmasından dolayı bildiğim alışık olduğum bir lezzet.Annem suyunu az tutup yemek havasında pişirirdi.Burda çorba şeklinde denemiş oldum.Aşina olduğum çocukluk lezzetini tadmak güzeldi.

nalia mıhlama

Karadeniz mutfağı veya karadenizli komşu dendiğinde aklınıza ilk gelen yemek nedir.Elbette mıhlama değil mi ?Çok sevdiğim mıhlamayı kaşık kaşık yiyip tüm sahanı tüketmek isterdim ama sonrasında ki yemeklerin tadına bakabilmem için bu mümkün değildi.Kimileri muhlama der kimiler mıhlama ama bana göre en önemlisi on numara olan lezzeti …

nalia karalahana sarması

Kayınvaldemin elinden sık sık zeytinyağlısını yediğim karalahana sarması.Karadenizde yaşasam en çok tüketeceğim iki şeyden biri muhakkak karalahana olurdu.İlki tabii ki hamsi :)

nalia çıhlata

Sırada hamsi balığının farklı sebzelerle mücver misali tavada pişirilmiş hali olan yöresel ismi ile çıhlata var.Hamsi yiyeceksem sadece bol mısır unu ile tavada çıtır çıtır kızartılmışını sevdiğim için bu lezzetin bana hitap ettiğini söyleyemeyeceğim.Yurdumun çalışkan marifetli anneleri bu yemeği icad ettiyse bana söz düşmez muhakkak bir fayda mülahaza etmişlerdir.

nalia yumurtalı pide

Esnaf lokantasının bol olduğu semtlerde dikkatinizi çekti mi bilmem birden fala Karadeniz Pidecisi bulunur.Öyle böyle değil bu pide.Sıcacık ekmeği, erimiş eski kaşarı, mis gibi kokan tereyağına kırılmış yumurtası ile akıllarda kalacak gerçek bi karadeniz pidesi.Demekki her mahallede karadeniz pidecisi açmakla haklı bu karadenizliler.

nalia ana yemek tabağı

Ana yemekler kavurma ve ızgara köfte yanında ise memleketimin meşhur ispir fasulyesi idi.

 

nalia mısır tatlısı

nalia laz böreği

Tatlılarımız istek üzerine laz böreği ve mısır tatlısı idi.Ben laz böreğini daha evvel karadenizli bir arkadaşımın elinden yemiştim ancak tahminim o ki ev ortamında yapılan her tatlı gibi bu da hatırladığım kadarı ile evde yapıldığı için hafifti.Mekanda tadına baktığım laz böreği iç muhallebisi ile leziz fakat şerbet olarak fazla tatlıları sevmeyenlere hitap etmiyordu.

Üstteki mısır tatlısına gelince.Gayet leziz akşam yemeğinden sonra tatlısını hafif tercih etmek isteyenler için serin bir alternatif.

Tüm bu lezzetler ve güzel etkinlik için teşekkürler Nalia,teşekkürler Bi Mutfak İki Şef….

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply


*