AŞURE

Ben aşure yapabiliyoruuummm.Bu da benim otoritelerden tam not almış aşurem.Otoritelerden biri kayınvalidem .”evet benimki gibi olmuş “dedi.Biri de eşim …çok beğendi.

Çok güzel yapmıştım mutevazı olamıyacağım.
Ama şu var ki ilk yaptığım aşureyi hatırladıkça gülmekten alamıyorum kendimi.Bundan yıllaaar yıllar önceydi.Sanırım iki yıllık filan evliydim.Kimden olduğunu hatırlamıyorum tarif ölçü aldım.Akşamdan ısladım sabah öss ye girdiğim günün sabahı gibi heyecanllı bi şekilde mutfağa girdim.Buda bi nevi sınavdı ya.Başladım aşureyi yapmaya.Herkeste aşureyi yardımla yapıyo ne var ki bunda diye diye yapıyorum.Tarifi veren şahsı muhterem kıvamı katı olsun istersen nişastayı suyla aç ekle deme gibi bi gaflette bulununca sonuç: feciyyat.bre kadın desene en fazla iki yemek kaşığı nişasta ben koydukça koydum ateşte sıcakken katılaşcak sanıyorum.Elde var kapkatı bemmmbeyaz bi aşure.Eşimin yorumu -yine yaparsın o zaman güzel olur üzülme-İşte o gün bu gün arkadaşlar.Yine yaptım ve gerçekten çok güzel oldu.Baya mesafe katetmişim yani.Tüm aşure severlere gelsin bu kase.Muharrem ayının bereketi evlerinize dolsun taşsın.
Malzemeler:

 • İki su bardağı buğday,
 • Bir su bardağı nohut,
 • Bir su bardağı fasulye,
 • Yarım su bardağı pirinç,
 • Bir su bardağı küp soğranmış kuru kaysı,
 • Bir su bardağı küp doğranmış kuru incir,
 • Bir su bardağı sarı  kuru üzüm,
 • İki portakal kabuğu rendesi,
 • 5 su bardağı şeker,
 • Üstünü süslemek için nar fındık v.s.

Yapılışı hepimizin malumu olduğu üzre akşamdan bütün malzemeyi ayrı ayrı kaplarda ıslıyoruz.Ertesi gün önce buğdayı büyük bir tencerede kaynatıyoruz.Diğer bakliyatı ayrı ayrı kaynatıp kaynatıp ekliyoruzBen kurufauly ve nohuta kaynarken yarım  çay bardağı toz şeker ekliyorum tadı daha güzel oluyor.Meyveleride aynı şekilde kaynatıp ekliyoruz.Ben meyveleri vitaminleri açısından süzmedim.En son şekerini ayarlayıp portakall kabuğu rendesini ekleyip kaselere alıp servis soğuyunca süsleyip servis ediyoruz…Ve artık aşurede yapabiliyorum diye kim korkar yemek yapmaktan diyoruuzzz…

23 comments

 1. Safiye says:

  tebrikler ablacım ya…süpersin..
  Bi de yeseydik de biz de not verseydik yani :)o bembeyazı yaptığında 2 yıllık filan mı evliydin o zaman ben girmeyeyim mutfagaaa!!! ama bu tarifle kim korkar yemek yapmaktan yemekten :))

 2. Hayatın Ta Kendisi Lokantası says:

  Ben aşure yapamıyorum yaaa.. Hiç yapmadım…,
  annemde uzaktaa :(
  Bu aşure bana gelsinn bence :))

  Hatta “biri bana gelsin, o da sensin diyorum” bu aşureye :))
  Bugün pek bi romantik takılıyorum canım, şarkılar şiirler falan, allah hayra çıkarsın… :))
  Ellerine sağlık

 3. Safiye says:

  canımcım ya aşurelik bugdayı kaynattıktan sonra suyunu değiştircez mi ? yoksa onu kaynatıp diğerlerini süzüp üzerine mi ekliycez. katı ve beyaz olması için cvp bekliyorum salı arkadaslarım gelecek. pazar yapacam inş

 4. özlem says:

  ayyy sitenin girişi çok güzel şık olmuş ama bir tane de yemek resmi koy çok güzel yemek ve çorba resmleri var arşivinde

Leave a Reply


*