AKRABA DAVETİ -DOĞUM GÜNÜ

Davet sofralarım kategorisine eklemediğim her sofra bana sanki kendi emeğimi hiçe sayıyormuşum hissi veriyor.O yüzden ne yapıp  edip yazmaya çalışıyorum.
Geçtiğimiz cumartesi günü ailemle birlikte ailem  gibi görüp  canım dediğim kız kardeş yerinde  çok sevdiğim dediğim bir aileyi de ağırladım.Biz fark ettik ki biz iki aile değiliz tekiz elhamdülillah.
Onlara hazırlık yaparken bir yandan da küçük çocuklu  olup ama kalabalık misafir ağırlamak durumuda olanlara yardım olur diye yaptıklarımı bir bir listeledim. 
Pazartesi günü yoğun telefon trafiği ile  hafta sonuna karar kılınca Salı günü ilk işim menüyü oluşuturup alışveriş listemi çıkarmaktı.
Menüyü oluştururken dikkat ettiğim şey gelecek misafirlerin memleketi yaşı kişi sayısı çoluk çocuk var mı ? Bunlara önem veririm herkesi mutlu edecek şeyler hazırlamaya çalışırım :)
Bir çeşit tatlı ve bir çeşit tuzlu kurabiye vardı menümde.Salı günü alışveriş listeme uygun bir şekilde eksiklerimi tamamlayıp eve geldim.Buzlukta yer açıp ilk işim Çörekotlu Tuzlu Kurabiye ve Haşhaşlı Kurabiyeyi yapıp buzluğa atmak oldu.Mutfağı topladım yattım…:)
Çarşamba günü içli köfte ,Perşembe sarma börek kapkek cuma temizlik tatlı son rötüşlar ve Sofraları kur akşam yemeği yap akşama unuttuklarını al gel derken akşam oldu.Yatarken aklımdaki tek şey ertesi gün gelcek 20 kişiyi mutlu edebilmekti.
Sabah fırladığım gibi kızları kahvaltı ettirip  Mercimek köftesini Perde pilavını hazırladım.Çorbaya sıra geldi.Köfte buzluktaydı hemen çabucak bi ayran çorbası yapıp aldım kenara.
Yeşil salatayı Betül Ablamdan zeytinyağlı Baklayı hale ablamdan istemiştim.
Kızları süsle kendin süslen giyin kuşan son rötüşları yap.Saat 12 ve dingg donnnggg…….:)))
Bu kadar detaya girmemin sebebine gelince; facebook ve instagramda sık misafir aldığıma şahit olan takipçilerimin ilk sorduğu şey yardımcınız varmı ? Hayır yardımcım yok.Büyük temizliklerde belki ama normalde yardımcım yok.
Tek başına nasıl yetiştirdin ? İşte anlattığım gibi arkadaşlar herhangi bir şekilde büyük uzuuuun vakitler ayırmadan kızlarımın vaktinden çalıp haklarına tecavüz etmeden hazırlanmış ve 20-22 kişilik bir misafir grubunu çoluk çocuk büyük küçük mutlu ederek ağırlamış oldum…
Sizinde gözünüz korkmasın misafirden hazırlıktan.Çeşit olarak çok yapmayın belki ama yaptığınız ikramı evinize gelen kişiye güleryüzle sunun .onları gördüğünüz için çok mutlu olduğunuzu hissettirin.Belki sadece poğaça yada sadece kek olsun ama çayı demlerken mutlu olduğunuzu hissettirin karşıdakine inanın sizede çok iyi gelecek.
Küçük kızımın doğum günü ve kızkardeşimin 20 dün sonra gelecek oğluşu için baby shower ı hepsi çıktı aradan :))

Leave a Reply


*